ładowanie...
Jak zostać Opiekunką
Jak zostać Opiekunką Osób Starszych?
#opiekunka #dobrasztela.pl #opieka #praca #senior

Czy jest to opłacalny zawód? Jakie wykształcenie i umiejętności są potrzebne do podjęcia tej pracy? Jak zostać Opiekunem Osób Starszych? Odpowiedzi na te pytanie znajdują się w dalszej części artykułu.

09 grudnia 2022

ZOSTAŃ OPIEKUNEM OSÓB STARSZYCH I ZARABIAJ WIĘCEJ!

 
Osoby poszukujące pracy w Internecie coraz częściej mogą się natknąć na oferty dla Opiekunów Osób Starszych. Takich ofert stale przybywa – jest to spowodowane starzeniem się społeczeństwa. Coraz więcej ludzi wymaga opieki i pomocy przy codziennych czynnościach. Często członkowie rodziny nie mają możliwości lub nie posiadają odpowiednich predyspozycji i wiedzy, aby zająć się schorowanym Seniorem. Wtedy z pomocą przychodzi Opiekun Seniorów.
Zatrudnianie osób do pomocy przy starszym członku rodziny nie jest w naszym kraju tak popularne jak na zachodzie. Jednak pracy w opiece przybywa, stąd coraz większe zapotrzebowanie na osoby w tej profesji.
Czy jest to opłacalny zawód? Jakie wykształcenie i umiejętności są potrzebne do podjęcia tej pracy? Jak zostać Opiekunem Osób Starszych? Odpowiedzi na te pytanie znajdują się w dalszej części artykułu.
 

PRACA W OPIECE

Szczególne zapotrzebowanie na pomoc przy Seniorach możemy zauważyć w Niemczech i to właśnie tam wyjeżdża zdecydowana większość Opiekunów. Szeroki wybór zleceń oraz zdecydowanie wyższe zarobki niż w Polsce są korzystną alternatywą dla osób zainteresowanych pracą w opiece.
Podjąć pracę można na kilka sposobów. Postaramy się przybliżyć wszystkie w następnych artykułach z tej serii. Opowiemy krok po kroku jakie działania muszą zostać podjęte oraz przedstawimy wady i zalety konkretnych opcji:
  • Praca przez agencję pracy
  • Praca na gewerbę
  • Praca na polskiej działalności
  • Praca „na czarno”
Zacznijmy jednak od przedstawienia pracy Opiekuna Osób Starszych. Jest to osoba, której praca polega na opiece i pielęgnacji Seniora. Należy dotrzymywać towarzystwa Podopiecznemu, organizować czas wolny, wspierać w codziennym życiu oraz wykonywać podstawowe obowiązki domowe. Najlepiej w takiej pracy sprawdzą się więc osoby empatyczne, cierpliwe, wspierające, odporne na stres, ale również posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności.
 

CZY MUSZĘ POSIADAĆ DOŚWIADCZENIE?

Nabycie praktycznej wiedzy niekoniecznie wiąże się z edukacją i szkoleniem. Opieka nad członkiem rodziny pozwala poznać podstawy opieki i troski nad chorym. Dodatkowe szkolenia czy kursy opiekuńcze i pierwszej pomocy będą oczywiście dodatkowym atutem. Nie oznacza to jednak, że bez doświadczenia nie można podjąć tej pracy. Znaleźć można wiele zleceń, które opierają się głównie o dotrzymywanie towarzystwa i wspólne spędzanie czasu z Seniorem. W takiej sytuacji doświadczenie nie jest tak ważne jak znajomość języka.
 

CO ZE ZNAJOMOŚCIĄ JĘZYKA?

Znajomość języka jest ważna, ale jej poziom zależy od konkretnego zlecenia i sytuacji na ofercie. Nie jest to jednak wymóg. Na portalu www.dobrasztela.pl znaleźć można także zlecenia bez znajomości języka (https://dobrasztela.pl/filtr?waluta=1&de=1). Agencje chcąc wyjść naprzeciw potrzebom potencjalnych Opiekunek oferują kursy i lekcje językowe, który pozwolą poznać specjalistyczne słownictwo niezbędne podczas pobytu na zleceniu (https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/lekcje-jezykowe).
 

CO OFERUJE PRACA OPIEKUNA OSÓB STARSZYCH?

Kolejnym argumentem przemawiającym za podjęcie pracy w opiece za granicą jest wynagrodzenie. Taki wyjazd to idealny rozwiązanie dla osób, które chciałyby dorobić do emerytury, ale również jako praca na „pełen etat”. Zarobki u naszych zachodnich sąsiadów są korzystniejsze, a posiadając doświadczenie i dobrą znajomość języka można zarabiać ponad 2000€ netto miesięcznie (https://dobrasztela.pl/filtr?stawka=2000&waluta=1)!
Podjąć zlecenie można na czas dwóch miesięcy, ale istnieją także oferty „na skoczka” – zastępstwo, które mogą trwać tylko 2 tygodnie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które obawiają się pierwszego wyjazdu i dłuższej rozłąki z rodziną.
 
 
Praca w opiece jest jak najbardziej profesją przyszłościową, jak już wcześniej wspominaliśmy społeczeństwo się starzeje, coraz więcej osób potrzebuje wsparcia, pomocy, ale również towarzystwa. Aby podjąć pracę w tym zawodzie nie potrzeba specjalistycznych kursów ani wykształcenia. Najważniejsza jest wiedza praktyczna, zdobyte doświadczenie, zdolności interpersonalne oraz znajomość języka, która ułatwi komunikację – a co za tymi idzie pracę.
Jeśli interesuje Cię praca w opiece sprawdź zlecenia na największym portalu opiekuńczym w Polsce i zacznij zarabiać duże pieniądze! https://dobrasztela.pl/oferty-pracy
Zobacz inne artykuły
Kalendarz dni
Kalendarz dni
Przejdź
Jaką umowę wybrać
Jaką umowę wybrać
Przejdź
Twoje bezpieczeństwo
Twoje bezpieczeństwo
Przejdź
Nie popadaj w paranoję
Nie popadaj w paranoję
Przejdź
Zmiana języka