ładowanie...
L4- wypalenie zawodowe
L4- wypalenie zawodowe kiedy praca cię przytłacza
#dobrasztela.pl #wypaleniezawodowe #L4 #zwolnienie #opieka

W 2022 roku WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia podjęła decyzję o wpisaniu wypalenia zawodowego do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Czy oznacza to, że lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie z tego tytułu? Sprawdźcie!

07 października 2022
L4 na wypalenie zawodowe – kiedy praca Opiekunki cię przytłacza
 
 
W 2022 roku WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia podjęła decyzję o wpisaniu wypalenia zawodowego do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Czy oznacza to, że lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie z tego tytułu? Sprawdźcie!
 
 
Praca Opiekunki Osób Starszych jest zawodem bardzo wymagającym. Nie tylko obciąża fizycznie, ale także psychicznie. W tej pracy wymagane jest dobre przygotowanie i świadomość swoich obowiązków. Często Opiekunki muszą mierzyć się z silnym stresem, do tego dochodzi długi pobyt na zleceniu oraz monotonia wykonywanej pracy. Z czasem, mogą pojawiać się takie objawy jak znużenie i przygnębienie, problemy ze snem i koncentracją, a później brak cierpliwości i irytacja. Są to pierwsze oznaki wypalenia zawodowego.
 
3 etapy wypalenia zawodowego:
  1. Wyczerpanie emocjonalne – objawia się najczęściej fizycznymi dolegliwościami jak zmęczenie, bezsenność, bóle głowy, pojawia się odczucie, że nie da się bardziej zaangażować w wykonywaną pracę, a to powoduje frustrację.
  2. Depersonalizacja – zobojętnienie i brak emocji w wykonywanej pracy, każda czynność jest automatyczna, a wykonywana praca przestaje zadowalać.
  3. Obniżenie własnej wartości – na tym etapie podstawowym uczuciem w pracy jest rozczarowanie i brak satysfakcji, towarzyszy temu niska samoocena, nabieranie dystansu do Podopiecznego, a w najgorszym przypadku zaniedbywanie czy agresja.
Oczywiście wypalenie w tym zawodzie nie jest regułą, często dotyczy ono osób bardziej wrażliwych i podatnych na stres, wykonujących ten zawód od wielu lat. Wyczerpanie pracą możliwe jest znacznie częściej, gdy wykonywane obowiązki zaczynają dominować nad życiem osobistym.
 
Jak walczyć z wypaleniem?
  • Przede wszystkim rozmowa – stały kontakt z członkami rodziny, przyjaciółmi pomoże przezwyciężyć chandrę. Czasem krótka przerwa w zleceniach oraz skupienie się na odpoczynku i regeneracji dobroczynnie wpływa na samopoczucie i dodaje nowych sił, aby wrócić do pracy z tzw. „świeżą głową”.
  • Samorozwój – podszkolenie się ze znajomości języka albo dodatkowy kurs dla Opiekuna pozwali czuć się pewniej podczas wykonywanej pracy, wtedy to pojawia się nowa motywacja, a ty robisz coś dla siebie!
  • Praca to praca – konieczne jest rozgraniczenie obowiązków zawodowych od życia prywatnego. Po wykonaniu pracy nie należy myśleć o obowiązkach dnia jutrzejszego, tylko skupić się na życiu prywatnym. Jest to odpowiedni czas na kontakt z rodziną, przyjaciółmi, ale również na przeczytanie ciekawej książki czy zobaczenie filmu i przede wszystkim odpoczynek!
  • Dobre relacje na zleceniu – dużo łatwiej się pracuje, kiedy relacje z Podopiecznym i jego rodziną są dobre. Kłótnie czy unikanie kontaktu wprowadza nerwową atmosferę i bardzo zniechęca do wykonywanej pracy. A z tego miejsca już krok do wypalenia zawodowego.
  • Zdrowe jedzenie i aktywność – zdrowe i regularne posiłki oraz aktywność fizyczna działają cuda na zdrowie fizycznie i psychiczne.
 
Pamiętaj, że na zleceniu nie jesteś zostawiona sama sobie! Jeśli czujesz się źle, przygnębiona lub masz wrażenie, że ta praca nie jest już dla Ciebie, koniecznie skontaktuj się z koordynatorem, agencja na pewno postara się pomóc i znaleźć dla Ciebie idealne rozwiązanie.
Problem wypalenia zawodowego nie dotyczy jednak wyłączenie branży opiekuńczej na podstawie badań ustalono, że aż 65% aktywnych zawodowo Polaków zauważyło u siebie symptomy wypalenia zawodowego w tym zmęczenie fizyczne i psychiczne, brak satysfakcji i motywacji do pracy. Jest to niestety znak naszych czasów, gdzie presja i stres towarzyszy niemal każdego dnia, takie warunki narażają zdrowie psychiczne na szwank.
 
W tej grupie aż 47,7% osób zadeklarowało, że zdecydowaliby się na skorzystanie z L4 z powodu wypalenia zawodowego. W sprawie zwolnień lekarskich zabrał głos radca prawny, który zaznaczył, że L4 z powodu wypalenia zawodowego może wzbudzać wątpliwości ZUS-u, gdyż nie jest ono sklasyfikowane jako choroba, a syndrom, który może wpłynąć na zdrowie pracownika. Idąc tym tropem uznanie wypalenia zawodowego jako chorobę wymagałoby zmiany w prawie.
 
Nie wykluczone, że jak w przypadku depresji, również wypalenie zawodowe w przyszłości będzie mogło zostać skategoryzowane jako choroba, obecnie jednak nią nie jest, a więc lekarz nie jest w stanie wystawić L4 tylko i wyłącznie na wypalenie zawodowe.
Zobacz inne artykuły
Karta EKUZ
Karta EKUZ
Przejdź
Twoje bezpieczeństwo
Twoje bezpieczeństwo
Przejdź
Jakie kwalifikacje opiekunki
Jakie kwalifikacje opiekunki
Przejdź
Babcia musi
Babcia musi
Przejdź
Zmiana języka