ładowanie...
Jakie kwalifikacje opiekunki
Jakie kwalifikacje opiekunki na co postawić?
#doświadczenie #kwalifikacje #opieka #zdolności

Chcesz zostać opiekunką/opiekunem osoby starszej? Nie wiesz jakie cenne kwalifikacje liczą się w tym zawodzie? Dowiedz się z tego artykułu...

22 października 2018

Opiekunka i jej uniwersalne umiejętności

Opiekunka zajmująca się seniorem to przede wszystkim osoba, która jest w stanie wykazać się pełną odpowiedzialnością w kontekście powierzonych jej obowiązków. Wszystkie certyfikaty lub dokumenty ściśle potwierdzające Twoje kwalifikacje są pewnego rodzaju dodatkowym świadectwem, ale należy pamiętać, że nie stanowią bazy w zawodzie. Podstawę stanowi natomiast ogólny zespół cech/umiejętności, które w uniwersalny sposób potrafią ułatwić opiekunce wykonywanie przeznaczonych dla niej zadań.

Zauważ, że czasami możesz nie dostrzegać w niektórych swoich cechach tej dozy wyjątkowości, w jakiej perspektywie są widoczne w momencie pracy opiekunki. Cierpliwość, zdolność do słuchania drugiej osoby, wykształcona i utrzymana na wysokim poziomie empatia, a przede wszystkim nieustanna chęć do poznawania innego człowieka - dzięki tym właściwościom swojej osobowości, ale też cechom wypracowanym przez lata, z pewnością masz szansę poradzić sobie w pracy w opiece. Dodatkowo, otwartość i szeroko rozumiana kreatywność również są w stanie pomóc Ci podczas przyswajania nowych zasad pracy czy też w konfrontacji z nieprzewidzianymi, a nawet kryzysowymi sytuacjami.

Po pierwsze: inwestuj w znajomość języka

Przechodząc od umiejętności podstawowych, wynikających bardziej z usposobienia i pracy nad sobą kandydatki na opiekunkę, do tych, które zwykło się nazywać bardziej profesjonalnymi, warto na samym wstępie zainwestować w bardzo dobrą znajomość języka obcego. Wyjeżdżając do pracy za granicę, przez cały czas będziesz właściwie zmuszona do komunikowania się z otoczeniem. Nie tylko samym podopiecznym lub jego rodziną, ale również pracownikami w sklepie czy urzędach - generalnie rzecz biorąc, porozumiewanie w języku niemieckim towarzyszyć Ci będzie każdego dnia bezustannie. Jak zatem odpowiednio wybrać sobie kurs/szkołę językową przed wyjazdem, aby już na miejscu nie czuć presji i poddawać się barierze językowej? Przede wszystkim warto postawić na szkołę oferującą kursy z naciskiem na prowadzenie konwersacji z tak zwanymi “native speakerami” - czyli osobami, dla których język niemiecki jest ich pierwszym (ojczystym). Dzięki tego typu zajęciom, Twoja sprawność komunikacyjna ulegnie poprawie, a Ty poczujesz się znacznie pewniej i nabierzesz świadomości własnych zdolności.

Pamiętaj, że podstawowym aspektem sprawdzanym podczas weryfikującej rozmowy w agencji jest poziom umiejętności językowych. Dlatego tak bardzo istotnym elementem w trakcie przygotowań do tego etapu w rekrutacji do pracy opiekunki jest koncentracja nie tylko na uzyskaniu właściwego stopnia znajomości niemieckiego, ale, co najistotniejsze - zdobycie odporności psychicznej i “obycia” z językiem. Nawet jeśli odczuwasz paniczny strach i stresujesz się mówieniem, pamiętaj, że nie tylko Ty masz taki problem, a wokół siebie masz nauczycieli, których zadaniem jest nauczyć Cię odpowiedniego wzorca, a nie znęcać się z powodu błędów (które, notabene, przytrafiają się nawet rodowitym Niemcom).

Niech dodatkową motywacją w nauce i przełamywaniu własnych lęków będzie dla Ciebie każdy sygnał poprawy swoich umiejętności na lepsze - nagradzaj samą siebie nawet za najdrobniejsze postępy w nauce.

Krok drugi: dodatkowe kursy wiedzy medycznej

Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat schorzeń charakterystycznych dla osób starszych i poznać tajniki zajęć opiekunek, ale nie masz ochoty na spędzanie długich wieczorów z nosem w książkach? Zainwestuj w kurs lub staż odbywający się w określonej placówce medycznej/hospicjum/domu spokojnej starości.

Dzięki tego typu szkoleniu zdobędziesz niewyobrażalne pokłady wiedzy, ale w praktyce! A to liczy się podwójnie. Postaraj się znaleźć instytucję, która po skończonym kursie wystawia specjalny dokument lub certyfikat poświadczający ukończenie wszystkich bloków godzinowych i zajęć wchodzących w zakres Twoich obowiązków podczas tej “próbnej” pracy w charakterze opiekunki. To przyda się zdecydowanie później - jako jeden z dokumentów przy okazywaniu swoich referencji w agencji dla opiekunek.

Zauważ, że praca w placówkach, w którym przebywają starsi ludzie dotknięci ciężkimi schorzeniami rozmaitego rodzaju, może okazać się naprawdę cennym i wzbogacającym doświadczeniem dla Ciebie. Nie tylko w sensie czysto zawodowym zdobędziesz pewne kwalifikacje, ale również życiowym, ludzkim - masz szansę zetknąć się z ogromem bólu i cierpienia starszych ludzi, będących niekiedy o krok od śmierci. Choć sporą część seniorów dopadają zwykle depresje, przekładające się na ich późniejsze próby samobójcze dokonywane najczęściej w najbardziej zaawansowanym stanie tej choroby, nie jest do końca prawdą, że nie da się im pomóc - zwłaszcza w kwestii zmiany mentalnego nastawienia do pewnych spraw i otworzenia się bardziej na świat.

Pomyśl, jak doskonałą lekcję będzie stanowić dla Ciebie relacja nawiązana ze starszym człowiekiem - tak naprawdę każde z Was może czerpać wzajemnie od siebie inne spojrzenie na życie, doświadczenie, wartości, poglądy… To niezwykle budujące i edukujące, zwłaszcza, jeśli poważnie myślisz o podjęciu pracy opiekunki za granicą. Odbywając praktyki lub staż i obcując z trudnymi nierzadko przypadkami obecnych tam pacjentów docenisz, jak wielką wagę ma szacunek do drugiego człowieka, do życia, śmierci… To wyjątkowy rodzaj mentalnego przygotowania do pracy opiekunki, która w swoim założeniu ma nieść pomoc osobom słabszym i wymagającym większej uwagi oraz troski.

Finał: siła nastawienia

Pamiętaj, że merytoryczna wiedza i informacje nie zastąpią Ci Twojego własnego nastawienia, które w sposób naturalny powinno przyciągać Cię do tej pracy. Opiekunka nie może wykonywać swoich obowiązków na siłę; odliczając tylko dni i godziny do końca. To absolutnie mija się z celem.

Opiekunka nie jest urzędnikiem nie zważającym na ludzkie (i swoje) sumienie, ale osobą, a barkach której spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka! W dodatku słabszych fizycznie i psychicznie od niej, nie cechującym się już fenomenalną pamięcią… Nie powinna ona nigdy w żadnym wypadku tej przewagi wykorzystywać, kierować się cynizmem czy też wyrachowaniem - zupełnie nie tędy droga.

Dobra opiekunka to taka, która powierzone jej zadania traktuje z należną im powagą, nie unikając konsekwencji swoich ewentualnych błędów, nie uciekając od trudów rzeczywistości, a stawiając im z miejsca czoła… Oczywiście, warto pamiętać, że z drugiej strony opiekunka nie jest cyborgiem, niezniszczalną jednostką - ona również ma prawo do swoich chwil słabości czy złego nastroju, a nawet momentów załamania! Ważne jednak, aby była przygotowana i odporna na pewne możliwe do zajścia zdarzenia czy też kryzysy - a to już połowa sukcesu.

Opiekunka mająca dobre nastawienie ma świadomość, że kluczem do dobrego samopoczucia jej podopiecznego jest wyrozumiałość i konsekwencja. Dodatkowo - odwaga i zdolność do podejmowania wielkich, czasem, wydawać by się mogło, nierealnych wyzwań - także sprawiają, że opiekunka czuje się właściwą osobą usytuowaną na właściwym miejscu. Pamiętaj, że negatywne nastawienie przyciąga negatywne emocje - a one niestety potrafią zniweczyć szanse na powodzenie wielu przedsięwzięć. Dlatego warto zawsze myśleć o tym, że Twoje pozytywne nastawienie jest w stanie zarazić innych - w tym i seniora, którym przyjdzie Ci się opiekować. A to już w zasadzie… spora część sukcesu opiekunki.

 

Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/aktualnosci/artykuly

Zobacz inne artykuły
Czarne listy
Czarne listy
Przejdź
Wypadek Opiekunki
Wypadek Opiekunki
Przejdź
Idealne CV
Idealne CV
Przejdź
L4- wypalenie zawodowe
L4- wypalenie zawodowe
Przejdź
Zmiana języka